Zasady psychoterapii psychoanalitycznej

 

Zasady psychoterapii psychoanalitycznej

Psychoterapia jest to proces, który wymaga dużego zaangażowania zarówno ze strony psychoterapeuty, jak i pacjenta. Aby zapewnić skuteczność i płynność terapii, konieczne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad.

 

Czas trwania sesji terapeutycznej

Każda sesja terapeutyczna trwa 50 minut, rozpoczyna się i kończy punktualnie o umówionej godzinie. Jest to optymalny czas, który pozwala na efektywną pracę nad problemami pacjenta, jednocześnie zapewniając koncentrację i skuteczność psychoterapii. Sesje odbywają się regularnie w ustalonych terminach, co pozwala osiągnąć stałość procesu psychoterapeutycznego oraz daje bezpieczne warunki do przepracowywania problemów.

 

Częstotliwość sesji

Sesje psychoterapii psychoanalitycznej odbywają się z częstotliwością od dwóch do trzech spotkań tygodniowo. Niekiedy zostaje podjęta decyzja o jednej sesji tygodniowo. Określenie częstotliwości pracy zawsze podyktowane jest dobrem pacjenta. Częstsze sesje stwarzają przestrzeń dla pacjenta na pracę zarówno nad konfliktami bieżącymi, jak i zagłębienie się w rozumienie własnej historii. Możliwe jest wtedy zamyślenie się pacjenta nad własnym światem wewnętrznym, co umożliwia pogłębioną pracę psychoterapeutyczną.

 

Opłaty za sesje

Opłaty za sesje są omawiane podczas pierwszego spotkania. Wszystkie sesje w miesiącu są płatne, poza dniami świątecznymi, zapowiedzianymi przez psychoterapeutę urlopami oraz sesjami odwołanymi przez psychoterapeutę z przyczyn losowych. W przypadku planowanej podwyżki opłat za sesję, psychoterapeta uprzedza pacjenta z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Czas trwania psychoterapii psychoanalitycznej

Czas trwania psychoterapii psychoanalitycznej zawsze jest kwestią indywidualną. Zależy od problemów, z którymi zgłasza się pacjent, oraz wielu czynników, które każdorazowo wpływają na rozwój procesu psychoterapii. Aby psychoterapia psychoanalityczna przyniosła trwałe efekty, najczęściej potrzeba kilku lat pracy. Wydaje się to niewyobrażalnie długim czasem - jednak pacjent zgłaszający się do gabinetu przeżył zazwyczaj od dwudziestu do kilkudziesięciu lat, w trakcie których kształtowała się jego osobowość oraz mechanizmy obronne (czasem nieadaptacyjne). Niekiedy psychoterapeuta potrzebuje wielu godzin pracy, aby dotrzeć do źródła cierpienia pacjenta. Nie sposób też nagle zmienić czegoś, co kształtowało się przez wiele lat…

 

Poufność

Psychoterapeutę obowiązuje zasada poufności - wszystkie wypowiedzi w trakcie sesji oraz tożsamość pacjenta objęte są tajemnicą. Wyjątek stanowią informacje o zagrożeniu życia, kiedy to psychoterapeuta może podjąć dodatkowe działania.

 

Neutralność i anonimowość psychoterapeuty

Psychoterapeuta psychoanalityczny nie opowiada o sobie, zachowując anonimowość. Pozostaje także neutralny, co oznacza, że nie ocenia, nie doradza i nie wartościuje wypowiedzi pacjenta. Rolą psychoterapeuty jest wspieranie pacjenta w zrozumieniu emocji, schematów działania oraz reakcji.

 

Kończenie psychoterapii psychoanalitycznej

Zakończenie psychoterapii psychoanalitycznej następuje, gdy pacjent i psychoterapeuta wspólnie ustalają, że wskazane jest kończenie pracy. Ważne jest, aby nie odbyło się nagle. Pacjent w każdym momencie może przerwać psychoterapię, psychoterapeuta będzie starał się pomóc mu zrozumieć przyczyny, dla których praca zostaje przerwana w tym konkretnym momencie.

 

Jakie zaburzenia leczy się psychoterapią psychoanalityczną?

Psychoterapia psychoanalityczna jest metodą leczenia:

  • stanów lękowych,
  • depresji,
  • zaburzeń osobowości,
  • zaburzeń odżywiania,
  • fobii,
  • natręctw,
  • uzależnień.


W procesie psychoterapii można zająć się problemami z własną tożsamością i seksualnością. Z psychoterapii psychoanalitycznej korzystają także pacjenci, którzy doświadczyli epizodów psychotycznych - w takim przypadku konieczne jest połączenie psychoterapii z leczeniem psychiatrycznym.


Podsumowanie

Psychoterapia psychoanalityczna jest procesem wymagającym od pacjenta zaangażowania emocjonalnego, czasowego i finansowego, dlatego warto zapoznać się z jej zasadami przed rozpoczęciem pracy. Przestrzeganie zasad przez psychoterapeutę i pacjenta umożliwia prowadzenie efektywnego procesu psychoterapeutycznego. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, warto omówić je bezpośrednio z psychoterapeutą.

Zapraszam do kontaktu

  • Donald Winnicott
    To, co jest prawdziwe, jest zawsze najważniejsze, nawet jeśli jest trudne do zaakceptowania.
    Donald Winnicott
  • Sigmund Freud
    Nie możemy być naprawdę wolni, dopóki nie zrozumiemy naszych wewnętrznych konfliktów.
    Sigmund Freud
  • Sigmund Freud
    Znajomość siebie wymaga odwagi, ponieważ odsłania nieprzyjemne prawdy.
    Sigmund Freud