Dlaczego warto rozważyć psychoterapię psychoanalityczną?

 

Co daje udział w sesjach psychoterapii psychoanalitycznej?

Głębokie zrozumienie siebie

Psychoterapia psychoanalityczna pomaga w odkrywaniu nieświadomości, która wpływa na nasze myśli, uczucia i zachowania. Dzięki tej metodzie pracy można uzyskać wgląd w nieuświadamiane dotychczas aspekty psychiki, co prowadzi do lepszego zrozumienia siebie i swoich reakcji na różne sytuacje życiowe. Daje to poczucie większej emocjonalnej wolności, kiedy przestajemy działać “automatycznie”, zaczynamy rozumieć swoje reakcje i możemy świadomiej o nich decydować.

 

Rozwiązanie konfliktów emocjonalnych

Psychoterapia pozwala na identyfikację i przepracowanie nieuświadomionych konfliktów, które mogą być źródłem problemów emocjonalnych oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu. Źródłem psychicznego cierpienia mogą być także nieadaptacyjne mechanizmy obronne, które można przekształcić w wyniku regularnej psychoterapii. Rozwiązywanie tych psychicznych konfliktów może prowadzić do osiągnięcia większej harmonii emocjonalnej.

 

Poprawa relacji interpersonalnych

Rozumienie własnych wzorców emocjonalnych i mechanizmów obronnych może pomóc w budowaniu zdrowszych i bardziej satysfakcjonujących relacji z innymi. Dzięki pracy psychoterapeutycznej uwzględniającej analizę przeniesienia, można pracować nad sposobem przeżywania konkretnych relacji. Psychoterapia psychoanalityczna umożliwia pracę nad relacjami z bliskimi oraz w środowisku zawodowym.

 

Zwiększenie samoświadomości

Sesje psychoterapeutyczne sprzyjają głębszej refleksji nad sobą, co prowadzi do większej samoświadomości i lepszego radzenia sobie emocjami. Odkrywanie i zrozumienie własnych wzorców myślenia oraz emocji może prowadzić do bardziej świadomego oraz autentycznego życia. Jest to ważne szczególnie w silnie obciążających oraz wymagających rolach zawodowych i życiowych. Dzięki osiągnięciu zdolności do nazywania swoich emocji i określania ich źródeł, pacjent zyskuje z czasem siłę, aby lepiej radzić sobie w trudnych i obciążających sytuacjach życiowych.

 

Rozwój umiejętności radzenia sobie

Psychoterapia psychoanalityczna wspiera rozwój umiejętności radzenia sobie z emocjami i stresem. Poprzez rozpoznawanie i bezpieczne wyrażanie uczuć, pacjent może osiągnąć większą stabilność emocjonalną oraz lepsze samopoczucie. Jest to szczególnie ważne, jeśli pojawiają się objawy psychosomatyczne, niemające jasnego uzasadnienia medycznego.

 

Zwiększenie poczucia własnej wartości

Poprzez pracę nad zrozumieniem i akceptacją siebie oraz własnej historii, przepracowaniem emocji związanych z przeszłością, psychoterapia psychoanalityczna może pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości i pewności siebie. To z kolei może prowadzić do sukcesu w różnych aspektach życia, zarówno osobistym, jak i zawodowym.

 

 


Jak wygląda konsultacja z psychoterapeutą psychoanalitycznym?

 

Pierwsze spotkania – wstępne konsultacje

Kilka pierwszych konsultacji ma na celu zapoznanie się z pacjentem i jego potrzebami. Psychoterapeuta zadaje pytania dotyczące życia, aktualnych problemów oraz obszarów cierpienia. Jest to również czas, aby zadać pytania dotyczące przebiegu psychoterapii, zasad współpracy oraz kwestii praktycznych.


Wprowadzenie w proces terapeutyczny

Psychoterapeuta odpowie na pytania i wątpliwości dotyczące procesu psychoterapeutycznego. Jest to również moment, aby omówić wszelkie obawy. Warto jednak pamiętać, że proces psychoterapii psychoanalitycznej jest długotrwały i jest w nim miejsce na eksplorowanie bardzo różnych aspektów życia. Praca w trakcie sesji zmienia się, dostosowując się do zmian, jakie z czasem zachodzą w pacjencie i jego życiu.

 


Jak wyglądają sesje w gabinecie psychoanalitycznym?

 

Regularne spotkania

Sesje psychoterapii psychoanalitycznej odbywają się zazwyczaj z częstotliwością dwóch lub trzech spotkań w tygodniu - liczba sesji jest ustalana z myślą o dobru i potrzebach pacjenta. Każda sesja trwa 50 minut. Regularność spotkań jest kluczowa, aby psychoterapia była skuteczna, ponieważ pozwala na kontynuowanie procesu odkrywania nieświadomości i pracy nad nią.

Większa częstotliwość spotkań daje pacjentowi więcej czasu, podczas którego może przepracować aktualne konflikty oraz pogłębiać pracę o analizę mechanizmów obronnych i treści nieświadomych. Po rozpoczęciu procesu psychoterapii wszystkie sesje są płatne, poza dniami ustawowo wolnymi od pracy, zapowiedzianymi przez psychoterapeutę przerwami urolopowymi oraz nieobecnościami terapeuty.

 

Bezpieczna przestrzeń

Gabinet psychoterapeutyczny jest miejscem, w którym można czuć się bezpiecznie i swobodnie. Psychoterapeuta tworzy atmosferę zaufania, która sprzyja otwartemu dzieleniu się myślami i uczuciami. Treść sesji objęta jest pełną zasadą poufności. Ważnym aspektem jest bezpieczna relacja pacjenta z psychoterapeutą, oparta na wspólnej pracy, zgodzie pacjenta, aby zajmować się różnymi obszarami życia, oraz wspólnym poczuciu odpowiedzialności za rozpoczęty proces.

 

Eksploracja marzeń sennych i fantazji

Podczas sesji pacjent zostaje zaproszony do omawiania snów, fantazji oraz codziennych obserwacji, które mogą ujawniać nieuświadamiane emocje. Analiza tych treści pozwala na głębsze zrozumienie siebie.

 

Praca nad relacjami i konfliktami

Sesje mogą koncentrować się na analizie relacji interpersonalnych i emocjonalnych konfliktów. Psychoterapeuta pomoże pacjentowi zrozumieć, jak te kwestie wpływają na jego życie i wesprze w samodzielnym znalezieniu rozwiązania.

 

Refleksja i interpretacja

Podczas sesji psychoterapeuta będzie interpretował wypowiedzi pacjenta, reakcje i zachowania, pomagając odkrywać ich głębsze znaczenia i przyczyny problemów. To prowadzi do lepszego zrozumienia siebie i zmiany nieadaptacyjnych wzorców.

 

Kończenie psychoterapii

Ważnym etapem pracy jest czas kończenia psychoterapii psychoanalitycznej. Następuje on, gdy pacjent i psychoterapeuta wspólnie umawiają się na zakończenie procesu. Warto zadbać o to, aby zapewnić odpowiedni czas na omówienie różnych przeżyć związanych z zakończeniem terapii. Dlatego też warto mówić od razu, gdy pojawią się myśli o kończeniu psychoterapii - niekiedy są one symptomem trudnego momentu w pracy, a niekiedy otwierają przestrzeń do rozmów o zakończeniu procesu psychoterapuetycznego.

Zapraszam na sesję psychoterapii psychoanalitycznej